Zobacz pogodę

Zobacz pogodę

Centrum Informacji Turystycznej

Powrót

Gmina Chmielno pozyskała dotację na realizację rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023. Dzięki temu Szkoła Podstawowa w Borzestowie i Szkoła Podstawowa w Reskowie stworzą dogodne warunki spożywania posiłków dla uczniów. Obie placówki doposażone zostaną w nowe stoliki, krzesełka przystosowane do wzrostu dzieci. Zakupiona zostanie również nowa zastawa stołowa, sztućce, przybory kuchenne, termosy, garnki. Dzięki pozyskanej dotacji powstaną jadalnie, które staną się miejscem przyjaznym, bezpiecznym i funkcjonalnym, a uczniowie będą mogli spożywać posiłki w komfortowych warunkach. Kwota dotacji to 24.989 zł, wkład własny wynosi 20%.

W dniu 03.09.2018 r. odbyło się uroczyste wręczenie sprzętu ratowniczego dla trzech Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy, zakupionych w ramach dotacji z Funduszu Sprawiedliwości, będącego w dyspozycji Ministra Sprawiedliwości.

Otrzymana dotacja w kwocie 59 895 000 zł jest wynikiem złożonego przez Gminę Chmielno wniosku w ramach naboru na realizację zadań z Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w zakresie Programu I, Priorytet IIIB: „Wsparcie i rozwój  systemu instytucjonalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz realizacja  przez jednostki sektora finansów publicznych zadań ustawowych związanych z ochroną interesów osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacją skutków pokrzywdzenia przestępstwem – nabycie na rzecz ochotniczych straży pożarnych wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa.

OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW

DOTYCZY: KONKURSU O DOFINANSOWANIE DO WYMIANY SYSTEMÓW GRZEWCZYCH

 

Wójt Gminy Chmielno ogłasza nabór wniosków o przyznanie dofinansowania do wymiany systemów grzewczych (kotłów węglowych).

Nabór odbywać się będzie w terminie od 12 lutego do 31 marca 2018 r.

  1. Wniosek musi zostać złożony w formie przygotowanego szablonu z niezbędnymi załącznikami (zgodnie z  warunki składania wniosków).
  2. Wnioski można składać tylko i wyłącznie w okresie naboru.
  3. Wnioski składane po okresie naboru nie będą rozpatrywane.
  4. Dofinansowaniu nie podlegają zadania już wykonane ani związane z wymianą innych źródeł ciepła niż opalane węglem.
  5. Nie udziela się dotacji na wymianę kotła węglowego na ekogroszek.
  6. Realizacja zadania może nastąpić po uzyskaniu z Gminy informacji o otrzymaniu dofinansowania.

Efektem spalania węgla i innych tradycyjnych paliw jest ciepło, które ogrzewa nasze domy. Powstają przy tym zanieczyszczenia, które trafiają do powietrza, którym oddychamy. Niezależnie od rodzaju kotła, każdy emituje do atmosfery zanieczyszczenia (emisja zanieczyszczeń). W zależności od rodzaju spalanego paliwa, będzie ich więcej lub mniej. Zanieczyszczenia te przyczyniają się do ocieplania klimatu na ziemi. Mają również katastrofalny wpływ na nasze zdrowie, a w szczególności na zdrowie naszych dzieci.

Niska emisja, to zanieczyszczenia trafiające do powietrza na wysokości mniejszej od 40m, czyli w naszym najbliższym otoczeniu. Wysokość ma znaczenie, ponieważ to właśnie emisja z niskich kominów rozprzestrzenia się po najbliższej okolicy i najbardziej szkodzi okolicznym mieszkańcom. Wiedzą o tym doskonale ci, których sąsiedzi mają bardzo niskie kominy – wtedy dym, odór i brud mogą dać się we znaki w bardzo widoczny sposób, brudząc elewację pobliskich domów czy suszące się na sznurze pranie. Niska emisja ma zasięg lokalny, może dotyczyć nawet jednej dzielnicy.  Głównym źródłem niskich emisji są między innymi: domowe kotły i piece na paliwo stałe, transport oraz małe i średnie zakłady przemysłowe. Mają one negatywny wpływ na środowisko i stan zdrowia ludzi. Niska emisja to problem coraz większej liczby miast i małych miasteczek. Powodują wysoką koncentrację zanieczyszczeń w powietrzu, którym oddychamy – tzw. smog. Powodują również zanieczyszczenia żywności którą spożywamy.

Gmina Chmielno otrzymała dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Gdańsku w ramach konkursu "Czyste powietrze Pomorza – edycja 2017”.

Koszt kwalifikowany zadania: 566 156,00

Kwota dofinansowania ze środków WFOŚiGW : 139 570,00 zł (dotacja)

Partnerzy Gminy Chmielno

01.png02.png03.png04.png05.png06.png07.png09.png10.png11.png
http://chmielno.pl
Realizacja: StudioArt.biz

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

I understand